Güncel mevzuat :

kaan

kaan Yazdı...İşletme adı hakkında genelbilgiler

28 Mayıs 2016 Bu içerik 11.811 kez okundu.

Ticaret unvanı; tacirin ticari iş ve eylemlerinde kullandığı adıdır. Her tacir işletmesiyle ilgili işlemlerinde bu adı kullanır. Unvan taciri tanıtmaya ve diğer tacirlerden ayırt etmeye yarar. Oysa işletme adı; taciri değil işletmenin kendisini gösterir. Bir işletmeyi tanıtmak ve benzer işletmelerden ayırt etmek için kullanılan addır. Örneğin; Sultanahmet Köftecisi, Pelit Pastanesi gibi. Ayrıca tacir yanında esnaf da işletme adı kullanabilir. Kısaca formüle edersek; ticaret unvanı tacir için, işletme adı işletmenin kendisi için kullanılır.


· Ticaret unvanını seçmek ve kullanmak tacir bakımından zorunlu halde, işletme adı seçmek ve kullanmak zorunlu değildir. Ama bir tacir işletme adı seçmiş ve kullanıyorsa bunu da tescil ettirmesi gerekir. ( Türk Ticaret Kanunu madde 53 )
· İşletme adları da unvanlar gibi tüm Türkiye'de özel olarak korunur. Bu kapsamda, unvanı korumaya yönelik dava ve talepler, işletme adının korunmasında da geçerlidir. Tescil edilmemiş işletme adları ise bu hükümlere göre değil, olsa olsa haksız rekabet davaları ( Türk Ticaret Kanunu madde 54 vd. ) çerçevesinde bir korunmadan yararlanabilirler.
· Ticaret unvanından farklı olarak, işletme adı işletmeden ayrı devredilebilir. Ayrıca aksi öngörülmemişse bir işletmenin devri, adının da devri sonucunu doğurur.( Türk Ticaret Kanunu madde 11/ 3 )

Koruma Kapsamları:
NARİNLEROĞLU TURİZM SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
(Ticaret Ünvanı)
-TTK* Haksız rekabet hükümlerince korunur
-TTK* özel hükümlerince korunur
NARİN OTEL
(İşletme Adı)
-TTK* Haksız rekabet hükümlerince korunur
-Kullanma hakkı ve tekelini vermez
NARİN OTEL
(Tescilli Marka)
-Marka Kanunu ile korunur
-TTK* Haksız rekabet hükümlerince korunur
-Piyasa da otel hizmetlerinde kullanma ve tekel hakkı verir.
( * TTK: Türk Ticaret Kanunu)

Yorumlar

Henuz yorum eklenmedi ilk ekleyen siz olun .Yorum Ekle

Arşiv

Online Üyeler

    Online üye yok !

Bülten Kayıt

b